Vyhledat lékárnu

Neříkají pravdu pacientům

21.3.2015

Zajímavý článek na http://zena-in.cz/ o tom, že v lékárně říkají pacientům to, co je nejlepší pro lékárnu, ale ne pro pacienta:

Zkoušeli jsme v lékárně vyměnit léky. Dopadlo to fiaskem

Dlouhodobě se v našem magazínu věnujeme problému léků a doplatků. Tentokrát nás zajímalo, jaká je praxe, když si chcete v lékárně lék vyměnit. Vyzkoušeli to redaktoři Jakub D. Kočí a Zuzana Hainallová

Být nemocný je dnes drahý špás, popřemýšlíte-li nad tím, kdy jste naposledy odcházeli z lékárny a dostali prášky na předpis zadarmo. Přesto jsme několikrát od Ministerstva zdravotnictví i pojišťoven dostali informaci, že v lékárně by měly být léky na předpis, na které se platí doplatek, vyměnitelné za adekvátní léky, na které se doplatek neplatí. K tomu je důležité podotknout, že jsou léky, u kterých platíte doplatek vždy, protože jejich zadarmová alternativa neexistuje, v tu chvíli je ale pacient chráněn ochranným limitem, díky kterému nejen na lécích, ale například i na poplatcích u lékaře nemůže přesáhnout finanční strop 5.000 korun a 2.500 korun pro děti a důchodce.

Tentokrát nás zajímala praxe

Domluvil jsem se kolegyní Zuzku Hainallovou (Anai), že s ní skočím do lékárny, až si půjde vyzvednout prášky na srdce. Celou akci jsme naplánovali tak, že Zuzka se bude tvářit jako moje matka a já se budu vyptávat, načež Zuzka experiment utne a koupí léky, které má předepsané.

V náhodně vybrané lékárně Dr.Max u vstupu do metra Můstekjsme tedy sehráli tuto etudu. Lékárník byl velice ochotný a vysvětlil nám, že lék Rivodaron® 200 je nejlevnějším lékem s touto účinnou látkou a nahradit ho nelze, lék Betaloc® ZOK 25mg sice není nejlevnějším lékem s účinnou látkou, ale také nám ho nemůže nahradit, protože má specifický průběh rozpouštění, což značí ta písmena ZOK. To by prý musel rozhodnout lékař.

„Mamka“ Zuzka už začínala být trochu nervózní, asi z fronty, která se za námi tvořila. Jenže mě zajímalo, proč to není napsané v receptu, proč tam lékař nenapsal kouzelné slůvko „nenahrazovat“.

Pan lékárník mi ochotně vysvětlil, že to je na lékaři, jestli tam to slovo napíše, nebo nenapíše, ale že on mi tento lék vyměnit nemůže, a ať se na to zeptám lékaře.

Přišlo mi to podezřelé, ale Zuzka už mě šťouchala ven. Zaplatili jsme asi 250 korun.

Druhé kolo

Zaúkoloval jsem Zuzku, ať se svého lékaře zeptá, až k němu příště půjde, proč jí tam slůvko „nenahrazovat“ nenapsal, a zašli jsme ještě do další lékárny, tentokrát už jako novináři, abychom si ověřili informace z lékárny první. Tam nám je magistra potvrdila, tedy že lék Rivodaron® 200 je nejlevnější možný a Betaloc® ZOK 25mg má specifický způsob vstřebávání a nahradit ho jiným lékárník nemůže.

A tím vyvstala další otázka na pojišťovnu: Jak je to s výměnou léků, které mají levnější alternativu, ale v lékárně vám je nevymění kvůli označení ZOK, tedy kvůli specifickému vstřebávání, započítávají se do ochranného limitu plně? Protože jde o reportáž, nevolal jsem tiskovému mluvčímu, ale na infolinku VZP. A zde jsem dostal užitečnou radu, totiž odkaz na stránky Ministerstva zdravotnictví, kde ke konkrétním lékům mohu snadno vyhledat doplatky, nejvyšší cenu v lékárnách, úhradu od pojišťovny a kolik se z doplatku započítává do ročního ochranného limitu.

Ten odkaz by se vám mohl, milé čtenářky hodit, tak tady je:

Tady jsem zjistil, že na Betaloc® ZOK 25mg může pacient maximálně doplácet 145,02 korun (otázka je, kolik z toho je marže lékárny) a do ročního ochranného limitu se započítává 0,00 korun. Čili je evidentní, že nenapíše-li vám lékař u tohoto prášku „nenahrazovat“, zaplatíte tučnou sumu, vstřebávání, nevstřebávání. Zároveň je také zřejmé, že lék má alternativu zdarma se stejnou léčivou látkou, problém vstřebávání, doufám, zjistí Zuzka u svého kardiologa.

A když už jsem byl v tom, prohnal jsem vyhledavačem také lék Rivodaron® 200 a nestačil se divit. Zjistil jsem totiž, že u tohoto léku v třicetitabletové verzí vždy pacient doplácí minimálně 20,84 korun. Pak mě napadlo na lék kliknout a otevřel se mi detail, kde jsem nalezl odkaz Léčivé přípravky se stejnou léčivou látkou, na něm jsem pak našel zvýrazněný lék AMIODARON MYLAN 200 MG, který je bez doplatku. Kde udělali lékárníci chybu?

Mimochodem, když už jsem objevil ten odkaz na Léčivé přípravky se stejnou léčivou látkou, prokontroloval jsem ještě jednou Betaloc® ZOK 25mg. Zde jsem dostal informaci, že bez doplatku je METOPROLOL MYLAN 190 MG a také BETALOC 1 MG/ML. Nevím proč, ale mám z celé akce pocit, že nás v lékárně pěkně natáhli…

Kategorie Novinky, autor admin